Zgoda na wycinkę drzewa
Wiele osób decydujących się na usunięcie drzewa odkłada to zadanie na później, obawiając się skomplikowanych formalności. W efekcie zdarza się, że drzewa, których usunięcie byłoby proste rozrastają się w sposób niebezpieczny, zagrażając okolicznym budynkom, liniom telefonicznym i energetycznym, a przede wszystkim bezpieczeństwu ludzi i pojazdów w trakcie wichur. Czy formalności są faktycznie poważną przeszkodą?
Przede wszystkim nie każde drzewo wymaga zezwolenia na wycinkę. Nie jest ona potrzebna w przypadku:
-drzew owocowych (z wyjątkiem objętych ochroną konserwatora zabytków)
-małych drzewek, kiedy obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza:
• 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
• 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
• 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
(o szczegółowych aspektach prawnych można poczytać tutaj: https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1403277,wycinka-drzew-na-wlasnej-posesji-w-2019-roku-zezwolenie-na-wycinke.html )
Owszem, wycięcie większych drzew na prywatnej posesji wymaga zgłoszenia i wypełnienia wniosku, ale jest to bardzo proste pismo, a jeśli wycinka jest należycie uzasadniona, procedura przebiega bezproblemowo.
Jak wygląda procedura? W przypadku osób prywatnych wystarczy wykonać 3 proste kroki (formalności na terenie przeznaczonym pod działalność gospodarczą są bardziej złożone):
1. Wypełnić wniosek oraz zaznaczyć drzewa na mapce (może być zrobiona odręcznie albo zrzucona z mapy google). Gminy często zamieszczają odpowiedni formularz na swoich stronach internetowych, tutaj jest link do pisma z Brzeska: http://www.brzesko.pl/karty/zal27.pdf
2. Złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie gminy (w Brzesku jest to pokój 111, czynny 7.30-15.30. Wniosek powinien składać właściciel posesji)
3. Poczekać na zgodę, a ściśle – brak sprzeciwu. Formalnie właściciel drzewa jedynie zgłasza zamiar jego wycięcia, a organ decyzyjny ma 14 dni na wniesienie sprzeciwu. Jeżeli nie ma wiadomości w przeciągu dwóch tygodni, obywatel może legalnie usunąć drzewo.
W przypadku decyzji o wycince, szczególnie w przypadku drzew trudnych, stwarzających niebezpieczeństwo uszkodzenia sąsiadującej infrastruktury oraz niosących zagrożenie dla osób znajdujących się w obszarze prowadzonych prac, polecam skorzystanie z naszych profesjonalnych usług. Oferujemy kompleksowe wykonanie wszystkich prac związanych z wycinanym drzewem (z posprzątaniem gałęzi i frezowaniem pnia) lub w tańszej wersji samo położenie drzewa. Zajmujemy się drzewami wymagającymi zastosowania sprzętu specjalistycznego (dostęp linowy, zwyżka, wciągarka itp.). Dotyczy to drzew sąsiadujących z budynkami, ogrodzeniami, drogami, drutami i innymi wrażliwymi obiektami. Z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania telefonicznie lub na wizji lokalnej.